Technika sadzenia roślin


Omawiając sposób rozmnażania roślin, zwłaszcza wegetatywnie, należy zwrócić uwagę na parę spraw. Pierwsza sprawa to dobór odpowiedniego pojemnika. Przede wszystkim trzeba się zdecydować, jaki to ma być rodzaj. Jeśli wybierzemy rodzaj pojemnika, musimy jeszcze zdecydować się na jego wielkość i kształt, po czym dobrać do niego odpowiednią podstawkę. Po kupieniu pojemników ceramicznych należy je bezwzględnie namoczyć w wodzie na okres 24 godzin. Zabieg ten jest nieodzowny dla zwiększenia porowatości glinki, z której wykonany jest pojemnik. Czynności tej nie wolno pomijać, gdyż pamiętamy, że korzenie roślin oddychają, a porowata powierzchnia pojemnika przy umiarkowanej wilgotności podłoża w naczyniu umożliwia dostęp powietrza poprzez ścianki do korzeni. Ponadto przez moczenie pojemników usuwa się resztki gazów (siarczki), powstałych przy wypalaniu naczyń ceramicznych.

Następna sprawa - to zaopatrzenie się w odpowiedni rodzaj podłoża dla wybranej rośliny, w skorupki ceramiczne i piasek rzeczny, bowiem są one niezbędne przy sadzeniu roślin. Skorupki ceramiczne muszą być czyste, zaś podłoże oraz piasek lekko wilgotne. Nie można używać do sadzenia ziemi zbyt mokrej ani też zbyt suchej. W podłożu mocno nawilgoconym trudno jest sadzić rośliny, bowiem gdy cząsteczki podłoża zlepiają się, uniemożliwiają szczelne wypełnianie pojemników. Zastosowanie zbyt suchej ziemi jest nie wskazane z tego względu, że woda trudno wsiąka w suche podłoże, a kiedy dłużej utrzymuje się na powierzchni, utrudnia dostęp powietrza do podłoża co szkodzi posadzonej roślinie.

Czynności sadzenia najlepiej wykonywać na stole na dostatecznie dużej przestrzeni. A teraz kolejność wykonywania poszczególnych prac. Do pustego pojemnika, oczywiście z otworem, wkłada się skorupki ceramiczne zmieszane z piaskiem (tzw. drenaż), po czym w zależności od długości systemu korzeniowego sypie się nieco ziemi, a następnie ustawia się rośliny na środku pojemnika, jeśli zaś ich jest więcej niż jedna - bardziej po bokach. Następnie sypie się ziemię, w dalszym ciągu trzymając roślinę w palcach. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby korzenie były ułożone pionowo, a drobniutkie korzonki, zwane włośnikami, nie uszkodzone. One to bowiem spełniają główną rolę przy oddychaniu i pobieraniu pokarmów z podłoża. Gdy ziemia wypełnia już cały pojemnik, należy ją lekko ugnieść nie tylko przy roślinie, ale także wokół ścianek pojemnika. Po ugnieceniu trzeba najczęściej jeszcze dodać ziemi, pamiętając jednak o tym, by nie było jej zbyt pełno, bo wówczas przy podlewaniu woda wylewałaby się z pojemnika.

Jak głęboko sadzić rośliny ? Popełnia się nieraz błędy, umieszczając je zbyt głęboko. Zasada jest taka, że początek łodygi powinien być na wierzchu, a cały system korzeniowy musi być zagłębiony w podłożu. Tak posadzone rośliny podlewa się przez sitko lub rozpylaczem i ustawia na parę dni z dala od słońca. Bardzo wskazane jest w tym czasie zraszanie roślin, podlewanie zaś podłoża musi być takie, aby nie było ono zbyt wilgotne, lecz i nie suche. Umiarkowanie wilgotne podłoże sprzyja przyleganiu ziemi do systemu korzeniowego, co ułatwia roślinom pobieranie wody wraz ze składnikami pokarmowymi.